Damaszkuszi fordulat
Bassár el-Aszad Moszkvába menekült, rendszere összeomlott. Szíria új, iszlamista vezetője azt ígéri a Nyugatnak, hogy megváltozott, és stabilitást hoz az országnak.
Szerda kora délután tett közzé az Iszlám Állam egy fotót Tomislav Salopek lefejezéséről. A horvát férfit még július 22-én rabolták el a dzsihádisták, miközben munkába igyekezett. A horvát miniszterelnök megdöbbent az esetet, de a történteket a magyar külügy is elítélte.
Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyiptomi csoportja szerda kora délután fotót tett közzé a közösségi médiában az általuk fogva tartott horvát túsz lefejezéséről. Az Egyiptomban dolgozó Tomislav Salopeket július 22-én rabolták el dzsihadisták, miközben Kairóból munkába igyekezett. A harmincegy éves, kétgyermekes horvát férfi egy olaj- és gázlelőhelyek feltárásával foglalkozó francia cég munkatársa volt.
A Sínai-félsziget északi részén tevékenykedő Vilájat Színáa (Sínai Tartomány) fegyveresei egy hete a börtönökben raboskodó „muzulmán nők” szabadon engedését követelték horvát túszuk elengedéséért, és erre 48 órás határidőt szabtak. Azóta azonban nem jelentkeztek újabb fenyegetéssel vagy követeléssel a nyilvánosság előtt.
Zoran Milanović horvát miniszterelnök mély megdöbbenésének adott hangot a hír hallatán. A kormányfő megszakította szabadságát, és rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, ahol elítélte a „felháborító és elfogadhatatlan” erőszakos cselekedetet. Milanović elmondta: hivatalos tájékoztatást még nem kaptak az egyiptomi kormánytól arról, hogy a képen valóban az elrabolt Tomislav Salopek látható-e, de a legrosszabbtól tartanak.
A magyar külügy is elitélte a brutális cselekményt
Magyarország határozottan elítél mindenfajta zsarolást és terrorcselekményt, így Tomislav Salopek horvát állampolgár meggyilkolását is – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerdán az MTI-vel. A tárca közleményében kiemelték: miközben részvétüket fejezik ki, emlékeztetni akarnak arra, hogy az Iszlám Állam eszközei elfogadhatatlanok, az általuk képviselt elvek ellentétben állnak a civilizáció és a humanizmus általánosan elfogadott elveivel. Magyarország a jövőben is mindent megtesz, hogy az állampolgárait megóvja, és ehhez nemzeti eszközöket és a nemzetközi együttműködés nyújtotta lehetőségeket is használni kívánja – fogalmaztak.